Regeneracja i nawożenie truskawek wiosną
Zabiegi wiosenne przywracają prawidłową kondycję truskawką

Po ziemie, wiosną bardzo dobrze jest sprawdzić swoją plantację truskawek czy są oznaki przemarznięcia lub chorób. Wtedy będziesz mógł na spokojnie i w odpowiednim momencie podąć konkretne zabiegi na wiosnę regenerujące i pielęgnujące truskawki, tak aby dały obfity plon w sezonie.

1. Jak rozpoznać że twoje truskawki uległy przemarznięciu?

  • Wczesną wiosną wyciągnij kilka roślin, wybierz losowo, zarówno te które wyglądają na sine jak i wyglądające słabo,
  • Przekrój korzenie i szyjkę korzeniową truskawki,
  • Zdrowa roślina ma korzenie i koronę o kolorze jasno kremowo-białym, która powoli ciemnieje. Jest to normalna reakcja, gdyż znajdują się tam substancje zapasowe, cukry.
  • Uszkodzona zimą roślina ma zdecydowanie ciemniejsze kolory, które mogą znajdować się w różnych miejscach. Np. w dolnej, środkowej, górnej części korony.
  • W zależności od tego która część truskawki najbardziej uległa przemarznięciu zależy plan pielęgnacji truskawek. Gdy roślina jest bardzo uszkodzona pomoc jest bardzo trudna lub niemożliwa.

 

2. Główne powody przemarzanie truskawek:

  • Silne mrozy bez okrywy śnieżnej.
  • Brak lub nieprawidłowe przygotowanie truskawek do zimy. O tym jak przygotować truskawki do zimy piszemy w Poradniku, który otrzymasz za darmo wraz z sadzonkami.

3. Zabiegi regenerujące i nawożenie truskawek wiosną zacznij:

  • Po przymrozkach, gdy tylko temperatura wzrośnie do poziomu umożliwiającego funkcjonowanie roślin, czyli ok. +7/8°C.  
  • Po przemarznięciu: gdy zauważysz objawy przemarznięcia, szczególnie plantacje młodsze, jest duża szansa na uratowanie roślin (efekty zależą od wykonanych zabiegów, ale również od pogody wiosną i latem). Rośliną starszym trudniej jest już pomóc, będą słabo rosnąć i owocować.  

 

4. Zabiegi dokorzeniowe pomagające odbudowę uszkodzeń mrozowych

Rozpocznij dopiero gdy pojawią się nowe włośniki korzeniowe i temperatura gleby wynosić będzie ok. 6/8°C, wcześniejsze zabiegi mogą nie przynieść oczekiwanego skutku, a czasem nawet zaszkodzić roślinie.

 

5. Nawożenie dolistne

Ułatwiają regenerację po przemarznięciu. Rozpocznij po pełnym ruszeniu wegetacji, gdyż, aby nawozy przyniosły oczekiwany skutek truskawki muszą posiadać znaczną liczbę liści. 

Od rozmiaru uszkodzeń zależy dawkowanie. Dawkowanie zawsze uzależnij od intensywności uszkodzeń, aby nie doprowadzić do zachwiania równowagi wegetatywno-generatywnej u roślin.

Nie należy łączyć zabiegu preparatami stymulującymi odbudowę uszkodzeń mrozowych z innymi środkami stymulującymi wzrost i rozwój roślin, gdyż może to prowadzić do przebiostymulowania. Można je jednak łączyć z zabiegami ochrony roślin, po wcześniejszym sprawdzeniu zgodności z aktualnie wykorzystywanym środkiem.

 

6. Wzmocnienie truskawek przed przymrozkami wiosennymi

Wykonuje się w celu wzmocnienia roślin na stres zw. ze spadkiem temperatur wiosną, na 12-24 godziny przed spodziewanym przymrozkiem. Tyle czasu potrzebują truskawki żeby pobrać związki, które zastosowałeś.